Bitki Ansiklopedisi

Rezene

Rezene

Bileşimi:Uçucu yağ (%4-6)[trans anetol (%80-90), fenkon (%1-10), estragol (%3-10)], flavonoitler, sabit yağ, piranokumarinler ve hidroksikumarinler (eser miktar)
Etkisi:Mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıkları: Sindirim sorunlarında, mide ve bağırsak motilitesini artırır, gaz ve spazmları giderir.
Solunum sistemi rahatsızlıkları: Soğuk algınlığında boğaz yangısını gidermek ve öksürüklerde yararlanılır. Uçucu bileşenleri anetol ve fenkonun solunum sisteminde ifrazatı artırıcı etkisi bildirilmektedir. Buna bağlı olarak balgam söktürücü etki gösterir.
Emziren annelerde süt miktarını artırmaktadır.
Kullanılış şekli:1.5 gram parçalanmış tohum üzerine kaynatılmış sıcak su ilave edildikten sonra kapağı kapatılıp 10 dakika demlenir ve içilir. Günlük önerilen miktar 5-7 gram parçalanmış tohumdur.
Uyarı:Önerilen şekilde kullanıldığında herhangi bir risk bildirilmemiştir. Hamilelik döneminde kullanılması önerilmez.

Roybos

Roybos

Bileşimi:Tanenler, flavonoitler [dihidrokalkon glikoziti (aspalatin), floretin glikoziti (notofagin), kersetin, luteolin, rutin, izokersitrin, izoorientin], mineraller
Etkisi:Antioksidan etkilidir. Sinirsel gerginlik, alerjiler ve sindirim sorunlarında yararlanılmaktadır. Henüz ayrıntılı bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır. Kanserler ve kalp-damar hastalıkları vb. etkileri antioksidan özelliği ile ilişkilendirlmektedir.
Kullanılış şekli:1.5 gram işlenmiş yaprak (kırmızı roybos) kaynatılmış sıcak su içerisinde 10 dakika demlenip içilir.
Uyarı:Herhangi bir risk bildirilmemiştir.
Öneriler:Roybos bitkisi yapraklarından ya da yaprakların fermente edilmesi ile elde edilen üründen hazırlanan çay Güney Afrika’da halk arasında şifalı bir içecek olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda bu bitkinin kuvvetli antioksidan özelliği ile ilişkili olarak kanserler, yangılı ve enfeksiyonlu hastalıklar, kalp ve damar hastalıkları, bağışıklık sistemi ve mide-bağırsak sistemi rahatsızlıkları gibi çok farklı deney modelleri üzerindeki etkinliği incelenmektedir. Bu deneysel bulgulara dayandırılarak roybos çayının insan sağlığı bakımından yararları tartışılmaktadır. Ancak bu bitkinin mevcut diğer antioksidanlara üstünlüğü açık bir şekilde henüz ortaya konulmamıştır.