İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yaklaşımımız

Doğadan IK

İnsan Kaynakları olarak vizyonumuz “Paydaşlarıyla işbirliği içinde yenilikçi çözümler üretmek, iş sonuçlarına sürdürülebilir değer katmak, çalışanların iyiliğini ve canlılığını gözetmek” tir. Vizyonumuza ulaşmak için her bir Doğadan çalışanının yaptığı iş ve ortak paydaya sağladığı katkı değerlidir. Bu nedenle çalışanlar olarak hepimizin, kurumdaki rolü ve bizden beklenenler konusunda net bir fikir sahibi olması önem taşımaktadır.

Türkiye’de bitki ve meyve çayları kategorisinin kurucusu ve lideri olarak, Doğadan çalışanlarının da lider, yenilikçi, strateji ve hedeflerinde sürdürülebilir bir başarının sağlanması doğrultusunda rekabet avantajı yaratacak çalışanlar olmasını istiyoruz.

İnsan Kaynakları vizyonumuzun sürdürülebilirliği için çalışanlarımızın potansiyellerini en üst düzeyde kullanmalarına olanak sağlamak istiyoruz.

Bu doğrultuda;

• Yetenekli çalışanları işe alıyor
• Eğitiyor, geliştiriyor
• Performansını değerlendiriyor
• Ödüllendiriyoruz.

İnsan Kaynakları Süreçlerimiz

Seçme ve İşe Alma Doğadan olarak yenilikçi, verimli ve kaliteli çalışmayı esas alan, doğruluk ve açılıktan yana olan bireylerden oluşan bir organizasyonun başarıyı da beraberinde getireceğine ve içinde bulduğu çevre ve topluma katkı sağlayacağına inanıyoruz.
Bu doğrultuda pozisyonun gerektirdiği nitelikler ve yetkinlikler çerçevesinde dürüst, kalite odaklı, yenilikçi, sorumluluk sahibi, yetenekli kişileri Doğadan ekibine kazandırıyoruz.
Doğadan’ın başarısı; şirket vizyonu, misyonu ve değerlerini sürekli yaşatan ve sürdürülebilir kılan çalışanlarından gelir. Bu doğrultuda Doğadan’ın anlayışına paralel olarak, şirket bünyesinde oluşabilecek pozisyonlara en iyi ve en doğru adayların seçimi ve tüm başvuruda bulunan adaylara eşit fırsat sunabilmek bizim için önemlidir.

Eğitim ve Gelişim Gelişim ihtiyaçları doğrultusunda oluşturduğumuz eğitim ve gelişim planlarımızda kişisel gelişim, mesleki ve teknik eğitim programlarıyla çalışanlarımızın kariyerlerine yön veriyoruz.

Performans Yönetimi Performans Yönetimi Sistemimiz, Şirket hedeflerinin çalışan hedeflerine dönüştürülüp gerçekleştirilmesini sağlayan ve süreçlerin hedeflerle yönetiminin esaslarını belirleyen bir sistemdir.
Performans Değerlendirme sürecimizde en önem verdiğimiz noktalardan bir tanesi her bir çalışanın bireysel hedeflerinin diğer takım arkadaşları, departman hedefleri ve şirket hedefleri ile olan ilişkisini tam olarak anlaması ve farkındalık yaratmasıdır.

Yetenek ve Kariyer Yönetimi Doğadan olarak tüm çalışanlarımızı birer “Yetenek” olarak görür ve bu yeteneklerimize sahip çıkarız.
Doğadan bünyesindeki tüm çalışanların potansiyelleri doğrultusunda gelişim planları yapılır ve bu doğrultuda kariyerlerine yön verilir.

Ücret ve Yan HaklarŞirketimizde Profesyonel bir yaklaşımla, piyasa koşullarıyla rekabet eden ücret ve yan haklar politikası uygulanmaktadır.

Bize Katılın

Şirketimizdeki açık pozisyonlarımızı incelemek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.
Açık Pozisyonlarımız http://hr-link.net/customized/homepage/dogadan/index.asp

Genel Başvuru http://hr-link.net/customized/homepage/dogadan/index.asp